Krátke, ale intenzívne Dolomity

Dolomity sú rozhodne jedna z najfotogenickejších častí Álp. Nachádzajú sa na severe Talianska a od roku 2009 sú zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Názov nesú po francúzskom geológovi Déodat Gratet de Dolomieu a horniny, z ktorej väčšiny je tvorená.

Dolomity poskytujú ideálnu kombináciu pre aktívnejšiu dovolenku. Ak máš chuť na zaberák, môžeš zdolať trojtisícovku Marmolada, nenáročná je prechádzka k jazeru Lago Sorapis alebo sa môžeš kochať čarovnou dedinkou Santa Maddalena. Máš na výber širokú škálu trás, ferraty, okruhy alebo množstvo horských chát. Netreba zabudnúť, že si v Taliansku, takže vynikajúca káva, svieži Aperol a vysmiati Taliani sú veľký bonus. My sme na náš výlet mali iba 5 dní a brali sme s nami nášho hafana Kvída, takže sme tomu prispôsobili itinerár.

Úprimne, troška sme sa báli, či Dolomity nie sú len taká Instagramová senzácia, kde je pekných 5 skál a to je všetko. Môžeme ťa s čistým svedomím ubezpečiť, že to tak nie je. S otvorenými ústami sme žasli nad neuveriteľnou krásou tohto kúsku zeme. Dramatické skaly, útulné chaty, najmodrejšie jazerá a v pozadí neustály cvengot kravičkovských zvonov.

Cesta z Bratislavy do Dolomitov trvá približne 7 hodín (samozrejme to závisí od konkrétnej lokality). Najkratšia trasa ide cez Rakúsko, takže nezabudni diaľničnú známku.

My sme navštívili tieto krásne kúty:

Tre Cime

Tu začínajú výlet snáď všetci. Do výšky 2 330 m sa vyvezieš autom za 30 eur a karavanom (dodávkou) za 45 eur. Určite to však stojí za to a ,,vstupenka‘‘ platí 24 hodín. Aj keď parkovisko poskytuje 700 miest, počas hlavnej sezóny sa môže stať, že sa nezmestíš. Niekedy musíš chvíľku počkať v kolónke pred rampou, dokým zvrchu zídu iné autá.

Tre Cime je dokonalý symbol Dolomitov, ktorý ti na úvod vyrazí dych. Troška kvôli výške, ale hlavne vďaka impozantnosti. Dá sa tu robiť kopec prechádzok. My sme si zvolili okruh okolo so zastávkou v Dreizinnenhütte – Rifugio A.Locatelli. Orientácia je jednoduchá, po ceste máš kopec tabúl. 

Ak sa budeš cítiš bezpečnejšie s appkou v telefóne, odporúčame Mapy.cz. Okruh má približne 11 km a chôdza netrvá dlhšie ako 4 hodiny. Až na jeden-dva príjemné stupáky ide o relatívne jednoduchú prechádzku. Po ceste je veľa štrku a skál, takže odporúčame poriadne turistické topánky.

Dolomity su mimoriadne zaujímavé aj pre milovníkov histórie. Oblasťou prechádzala fronta medzi Rakúsko – Uhorskom a Talianskom. Z množstva pozostatkov je zaujímavý napr. tunel v masíve Paternkofelu, ktorým prechádza značkovaná cesta.

Cadini di Misurina

Známa vyhliadka, ktorá tvorí brutálnu panorámu. Pôvodne sme sem nemali v  pláne chodiť. Hlavne preto, lebo sme sa dočítali, že sa tu tvoria rady na fotky. Nakoniec nám to kamoši odporučili a my sme dali na ich rady. Je to krátka hodinová prechádzka, s dĺžkou do 4,5 km. 

Na zopár strmších úsekoch sa možno trošku zadýchaš, ale je to pekná trasa aj na beh. Začínať môžeš pri chate Rifugio Auronzo a pôjdeš len od chaty naopak (nie k Tre Cime). Je tam kopec vychodených chodníčkov, stačí stále kráčať vpred a vyhliadku nájdeš. 

My sme mali šťastie a stretli sme asi iba 10 ľudí, takže sme na fotku čakať nemuseli. Dávaj si však obrovský pozor, vyhliadka je poriadne vysoko a zbytočne neriskuj. Pošmyknutie by ťa mohlo stáť príliš veľa.

Lago delle Baste

Je skrytý poklad Dolomitov. Začínaš na Pass Giau a pokračuješ po červenej značke 436 (Alta Via č. 1). Prvá polovica je nenáročná, ale od jazera ťa delí poriadny stupák. Zvládne ho každý, len si treba troška pooddychovať. 

Nebudem sa opakovať, len pripomeniem, že panorámy sú nenormálne. Keď dorazíš ,,hore‘‘ a uvidíš jazero, cestičku k nemu a okolité hory budeš absolútne paf. Keď budeš mať chuť, môžeš si túto túru všelijako predĺžiť. My sme však mali oddychový deň a spravili si piknik pri jazierku.

Cinque Torri

Wikipedia hovorí že: Cinque Torri je 2361 m vysoký skalný útvar v Dolomitoch nachádzajúci sa medzi priesmykom Falzarego a mestom Cortina d’Ampezzo. Cinque Torri sa skladá z piatich strmých veží, ktoré pôvodne tvorili jeden veľký balvan. Päť hlavných veží je pomenovaných Torre Grande, Torre Seconda, Torre Latina, Torre Quarta a Torre Inglesa. 

My sme si k nim zďobli túru od parkoviska Pass Giau. Trvala 5 hodín chôdze a 12 km. Odporúčame vyraziť skoro ráno smerom na východ a po ceste zažiješ neskutočný východ slnka. Keď sa ti nechce moc kráčať, dá sa vyviezť aj lanovkou. Okolo veží sa dá aj prejsť, síce po neznačenej, ale zvládnuteľnej ceste. Kúsok od nich je aj chata Rifugio Scoiattoli (vrchná stanica lanovky). Dali sme si tu fantastický aperol a pokračovali ďalej.

Pass Giau, Nuvolau a Averau

Pass Giau je horský priesmyk vo výške 2236 m odkiaľ sa dá vyraziť na nespočetné množstvo nádherných turistík. Parkuje sa tu zadarmo, je tu relatívne veľa miest a je tu horská chata. K priesmyku vedú fotogenické serpentíny s výborným asfaltom. 

Vyráža sa odtiaľto na Cinque Torri aj na Lago delle Baste. My sme od Cinque Torri pokračovali aj na chaty Averau a Nuvolau. Dá sa sem ísť aj priamo z parkoviska, ale cez rebríky, čo by sme s našim Kviďasom nedali. Aveau je horská chata vo výške 2413 m a dostanete sa sem pri okruhu okolo Cinque Torri. 

Na Nuvolau je to ešte hodinová zachádzka tam a spať. Túto zachádzku veeeľmi odporúčame. Chata Nuvolau je vidno aj z parkoviska Pass Giau ako svieti vysoko na kopci a vyzerá veľmi rozprávkovo. Z chaty máš naopak výhľad široko ďaleko. Dá sa tu výborne najesť za menšie ceny ako v Bratislave. 

Aj nabudúce by sme si znovu dali ich čokoládový mousse. Z chaty vedie priama turistická cesta po rebríkoch alebo sa treba vrátiť na Averau a pekne dokončiť Cinque Torri okruh. 

Dolomity passaporto

Och ako my milujeme upomienkové predmety! Na magnetky sme síce už troška zanevreli, ale v každej destinácii si niečo nájdeme. V Dolomitoch si vieš kúpiť takúto malú knižku, ktorú plníš pečiatkami z rôznych chát. K tomu si môžeš písať aj denník tvojho výletu. Za nás veľmi milá spomienka na výlet.

Náš výlet sme absolvovali dodávkou, ktorá bola náš dopravný prostiredok aj hotel a nemôžeme si tento spôsob cestovania vynachváliť.

Ako jediné negatívum Dolomitov vnímame jeho popularitu a dostupnosť. Takmer všade je dobrý signál a kopec civilizácie okolo. Už tu každý bol a tiež to už aj dal na Instagram. Ak hľadáš túry bez ľudí a vypnutie od technológie to tu asi nedostaneš. Alebo možno po sezóne (od októbra). Alebo vyraz na túru o štvrtej ráno a vypni telefón. Všetko sa dá riešiť, pobaľ sa a utekaj tam lebo je tam ozaj prekrásne.

Prečítaj si naše blogy

Škótsko

Tajomnú krajinu zahalenú do hmly sme mali na zozname už dlhšie vďaka krásnej prírode a zaujímavým dĺžkovým tratiam.

Machu Picchu

Toto miesto nám vyrazilo dych. Tak troška sme to čakali, ale tak troška sme sa aj báli, či to nie je turisticky nafúknuté. Garantujeme, že nie.