Macchu Pichu

Kde začať. Toto miesto nám vyrazilo dych. Tak troška sme to čakali, ale tak troška sme sa aj báli, či to nie je turisticky nafúknuté. Garantujeme, že nie. Jednoznačne si zaslúži svoje miesto v novodobých siedmych divoch sveta. Už teraz rozmýšľame, že by sme išli znova. Magická atmosféra, impozantná príroda a záhadná história tvoria dokonalý celok, ktorý presahuje akékoľvek očakávania. Ide o jedno z najdôležitejších náboženských, politických a kultúrnych centier ríše Inkov.

Toto miesto vysoko v džungli bolo (znovu)objavené v roku 1911 bádateľom Hiramom Binghamom. Ako to pri významných objavoch býva, aj toto bola viac menej náhoda, pretože Hiram pátral po pevnosti Vilcambamba. Domáci síce o ruinách vedeli, ale už niekoľko storočí sa nevyžívali. Rúško tajomstva nad všetkých zanecháva to, že Inkovia po sebe nenechali žiadne písomnosti, takže väčšina ,,faktov’’ sú viac, či menej presné dohady. 

Mesto bolo postavené v polovici 15. storočia a predpokladá sa, že to bolo jedno z rezidencií deviateho Inku Pachacúteca. Iní tvrdia, že išlo o významné administratívne a poľnohospodárske centrum, ktorého pestovateľské plochy kŕmili nielen jeho obyvateľov. Uvažuje sa však aj o tom, že sa používal ako nevyhnutné spojenie medzi Andami a peruánskou Amazóniou alebo ako miesto odpočinku pre guvernéra Inkov.

Celkom určite sa využívalo ako astronomická pozorovateľňa. Je neuveriteľné, koľko vedomostí mali Inkovia o polohe slnka, mesiaca a hviezd. Existujú dôkaz, že tvar budov sa zhoduje s polohami hviezd v dôležitých obdobiach. Je fascinujúce, že stačí ,,len’’ vnímať a pozorovať prírodu a aké ,,zázraky’’ z toho plynú. Napr. na úsvite 21. júna, keď prvé slnečné svetlo vychádza nad hory, svetlo dokonale presvitá cez jedno z okien Chrámu slnka a osvetľuje obradný kameň vo vnútri.
 

Skutočný názov strateného mesta vlastne nepoznáme. Novodobé meno dostalo po hore Machu Picchu (Starodávny vrchol), ktorá tvorí južnú hranicu. Na severe nájdete Huayna Picchu (Mladý vrchol), ktorý je vizuálne známejší vďaka všetkým fotkám.

Pri pohľade na Machu Picchu môžete vidieť dva dobre odlíšené sektory rozdelené múrom dlhým približne 400 metrov. Jeden sektor je zameraný na poľnohospodárske účely a druhý je viac mestský. 

Poľnohospodárska oblasť je charakteristická prítomnosťou terás alebo plošín, ktoré slúžili na pestovanie rôznych potravín. Hneď vedľa sa nachádza niekoľko malých domčekov, ktoré mohli byť obydliami farmárov. Vládcov dom sa samozrejme nachádza takmer v strede, respektíve najbližšie pri zdroji pitnej vody. Nechýba ani námestie s dokonalou akustikou. V nižších, menej okázalých štvrtiach na spodných terasách pravdepodobne bývali bežní obyvatelia, vojaci a remeselníci, zatiaľ čo na vyšších terasách stáli domy a úradovne šľachty. 

Pri troche fantázie pri pohľade na mesto z vrchu uvidíte kondora, ktorý bol jeden z posvätných zvierat Inkov. Inkovia boli majstrami techniky nazývanej ashlar – ide o spájanie mohutných blokov kameňov bez použitia malty tak, že medzi jednotlivé bloky nemožno vložiť čepeľ noža. 

Machu Picchu je aj svet orchideí. Tieto kvety si zaslúžia osobitnú zmienku, keďže tu bolo zaregistrovaných 370 druhov, čo zodpovedá 20 % druhov identifikovaných v Peru. Ak budeš mať šťastie, budeš môcť uvidieť aj zlatučkého medveďa okuliarnatého (medveď andský). Celkom isto však budeš môcť uvidieť typické lamy, ktoré sú tu doma viac ako atrakcia ako pôvodný druh.

A prečo Machu Picchu zaniklo? Opäť máme priestor na rôzne teórie. Niektoré hovoria o príchode epidémie, o nedostatku jedla či o strachu zo Španielov. Zaujímavé však ostáva, že toto osídlenie bolo postavené, obývané a následne opustené v priebehu necelých 100 rokov a aj to, že mesto nikdy úplne nedokončili. Chvalabohu však ostáva jedným z najlepšie zachovaných archeologických nálezísk svojej doby, kde sa zachovalo približne 75 % z pôvodných stavieb.

Stručné odporúčania na záver:

  • určite si zober sprievodcu
  • choď radšej pešo ako vlakom
  • nezabudni repelent
  • choď radšej ráno ako poobede
  • hore si zober autobus, dole choď pešo
  • uži si aj Aguas Calientes
  • určite si kúp lístky poriadne dopredu (na rozdiel od nás)

O logistike už napísala super článok láska mojej super kamošky Niky Nana a backpack, tak vám to sem zdieľame, keby máte chuť.

A ak si dočítal až sem, zaslúžiš si posledný (ne)zaujímavý fakt. V Peru a aj na Machu Picchu sa natáčali Transformeri, ktorí boli nedávno v kinách.

Prečítaj si naše blogy

Škótsko

Tajomnú krajinu zahalenú do hmly sme mali na zozname už dlhšie vďaka krásnej prírode a zaujímavým dĺžkovým tratiam.

Dolomity sú rozhodne jedna z najfotogenickejších častí Álp. Prečítaj si o našich pár intenzívnych dňoch, ktoré sme absolvovali z dodávky.